wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Kontrola poziomu cieczy w praktyce

Kontrola poziomu cieczy w praktyce



Czujniki poziomu cieczy - wykorzystanie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kontrola poziomu cieczy to bardzo popularna gałąź automatyki, a co za tym idzie, praktycznie w każdym domu można znaleźć urządzenia zawierające tego rodzaju czujnik. Występuje on na przykład w takich sprzętach AGD, jak zmywarka, pralka, żelazko, odkurzacz, czy ekspres do kawy, a nawet w niektórych zabawkach.

alt

Czujnik poziomu cieczy ma jeszcze szersze zastosowania obejmujące właściwie każdą gałąź przemysłu. Stanowi ważne wsparcie dla procesów mechaniki, automatyki, a także, co ciekawe, telekomunikacji oraz informatyki. Na rynku dostępne są różne rodzaje czujników, pokrótce omówione poniżej.

Najczęściej spotykany jest tzw. kontaktronowy pływakowy czujnik poziomu cieczy. Istnieje wiele rozmaitych modeli tego czujnika, przystosowanych do konkretnych celów. Różnią się od siebie również materiałem, z jakiego są tworzone. Może to być np. teflon lub polipropylen, a nawet stal kwasoodporna, co pozwala na montaż w zbiornikach z substancjami żrącymi.

Pływakowe czujniki poziomu cieczy dzielą się również na montowane pionowo lub bocznie, dodatkowo mogą występować w wersji wielo- lub jednopoziomowej. Inny podział czujników kontaktronowych bazuje na ich sposobie działania. Urządzenia te mogą mieć styk normalnie zamknięty (NC) albo normalnie otwarty (NO). Działają one w oparciu o zasadę magnetyki. Mianowicie, jeden kontaktron lub kilka znajduje się w rurce prowadzącej, a ich pracą sterują magnesy zanurzone w bojkach wyporowych, które zmieniają swoje ułożenie wraz z podnoszeniem się lub opadaniem poziomu cieczy. W ten sposób informują użytkownika o poziomie płynu w danym zbiorniku, a także pozwalają nim zarządzać poprzez włączenie różnorodnych elektrozaworów, pomp, śluz i nie tylko.

Pływakowe czujniki poziomu cieczy stosuje się na przykład w:

  • sprzęcie AGD,
  • studzienkach kanalizacyjnych,
  • zbiornikach na paliwo,
  • akwariach,
  • myjkach,
  • szambach,
  • oczyszczalniach ścieków,
  • basenach,
  • kotłach olejowych,
  • reaktorach
  • stawach,
  • zbiornikach na deszczówkę,
  • myjniach samochodowych.

Inaczej działa optyczny czujnik poziomu cieczy. Jego funkcjonowanie opiera się na wykrywaniu załamania się światła w pryzmacie po styczności z płynem. Przewagą tego wariantu nad modelem kontaktronowym jest bez wątpienia fakt, iż nie posiada on żadnych ruchomych i mechanicznych części, ulegających szybkiemu zużyciu. Jednak z racji na ważną rolę wiązki światła, optyczne czujniki mogą być używane jedynie w odniesieniu do czystej cieczy. Tak jak wersja pływakowa, dzielą się na wielo- oraz jednopoziomowe. Stosuje się je zazwyczaj do ustalania poziomu płynu w zbiornikach, lecz tak naprawdę stwarza o wiele więcej możliwości, ograniczonych tylko wyobraźnią osób tworzących urządzenia i maszyny.

alt

Kolejny typ czujnika to czujnik pojemnościowy, którego podstawą działania jest pomiar gęstości materii. Jest on niezwykle przydatny w sytuacjach, gdy nie może dojść do kontaktu czujnika czujnika z płynem. Używa się go do kontrolowania poziomu wody w pojemnikach lub kolumnach oraz jako czujnik przepływu cieczy w rurach. Jedyne ograniczenie dla zastosowania tego czujnika to materiał, z jakiego jest wykonana ściana zbiornika (nie może być metalowa), oraz jej grubość, mieszcząca się w możliwościach pomiarowych danego modelu czujnika.

Najmniej skomplikowaną strukturą wyróżnia się bez wątpienia czujnik typu WC, będący zaworem wody, którego uruchomienie następuje bezpośrednio poprzez zmianę jej poziomu w pojemniku. Dzieje się to przy udziale boi pływakowej o znacznej wyporności. Ten model jest montowany wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu bądź też w miejscach, które nie wymagają bardziej skomplikowanych rozwiązań.

 

Wszystkie wymienione produkty mogą Państwo znaleźć w naszym sklepie internetowym. Co więcej, można u nas zamówić także: przepływomierz cieczy, czujnik przepływu, czujnik TDS, awaryjny wyłącznik pompy i o wiele więcej. Nieustannie poszerzamy swoją ofertę, aby sprostać oczekiwaniom wszystkich klientów. Serdecznie zapraszamy!


Przejdź do strony głównej
sprawdź też systemy dozowania cieczy
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu